KİTAP ÖNERİM – 15

KİTAP ÖNERİM – 15

Bugün Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü. O nedenle Değerli Yazar Turgut Özkman’ın (1930-2013), yıllar önce tüylerimin diken diken olduğu ve gözlerim dolarak okuduğum “Diriliş Çanakkale 1915” başlıklı romanını öneriyorum. Okuyanların ise bir kez daha göz atmalarında fayda var, çünkü 2008 yılında yayınlanan kitabın önsözünde söz edilen bazı tespitlerin bugün aynen gerçekleştiğini ibretle görmekteyiz.

Kitabın içindeki bir paragrafı aktarmak istiyorum: 
“Çanakkale Birinci Dünya Savaşı içindeki büyük savaşlarımızdan en önemlisi, örneği olmayan bir savunma zaferidir. Yazık ki bu zafer Birinci dünya Savaşı’ndan galip çıkmamıza yetmedi. Dört yıl süren bu acımasız savaşı yenik ve ezik bitirdik. İstanbul yönetimi o uğursuz Mondros Mütareke Anlaşmasını imzalamak zorunda kaldı. Galipler dört bir yandan Türkiye’ye girdiler, Gelibolu ve Çanakkale’yi de işgal ettiler. O gazi tabyalara, gazi toplara el koydular. Subaylarımız ve askerlerimiz tabyaları ve topları ağlayarak galiplere bırakıp çekildiler.

Eğer Çanakkale Savaşı, bazı özellikleri olmasaydı, o acı yenilgiler içinde bir teselli olarak kalacak ve hüzünle anılacaktı. Ama geleceği kuran büyük özellikleri dolayısıyla unutulmaz bir diriliş, yeniden doğuş anıtı olarak yükseliyor.”

Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını ve Çanakkale’de şehit olan tüm vatan evlatlarını rahmet ve minnetle anıyorum.

18.03.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir