Pazar… Pazar… 2017/168

Pazar… Pazar…

Şu hayatta ne Güdükler, ne İnekler, ne Damatlar gördük; ama hiç biri sizler gibi güldürmedi, güldürürken düşündürtmedi…

“Hababam Sınıfı” Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş dergisinde yazmaya başladığı öykülerden bir bölümünü birleştirerek 1957 yılında kitaplaştırdığı eseridir. Daha sonra Ertem Eğilmez tarafından sinemaya uyarlandı ve 1 Nisan 1975 tarihinde, yani tam tamına 42 yıl önce vizyona girdi ve izlenme rekorları kırdı.

Aradan geçen yıllara ve defalarca kez izlemiş olmamıza rağmen, TV kanallarının biririnde her karşılaştığımızda, her sahnesini, tüm sözleri ezbere bildiğimiz halde, büyük bir keyifle izlemeye devam ettik, çünkü 70’li yılların gençliğini çok güzel yansıtıyordu.

Ben de “Hababam Sınıfı” filminin vizyona girdiği yıllarda lisede okuyordum ve 2 yıl sonra mezun oldum. Belki şimdiki nesil filmi bir başka gözle izliyor olabilir, ama benim yaşımdakiler hatırlayacaklardır, aynı o filmdeki kıyafetleri giydik, saç modellerimiz aynıydı. Dolayısı ile herkes o filmde kendinden bir şey buluyordu. Hepimizin gönlünde taht kuran İnek Şaban’ı canlandıran Kemal Sunal ve Damat Ferit’i canlandıran Tarık Akan’dan sonra filmin ana karakterlerinden Güdük Necmi’yi oynayan Halit Akçatepe de sonsuzluğa gitti. Onlarla birlikte, Hafize Ana’yı oynayan Adile Naşit ve sonsuzluğa göçmüş tüm oyuncuları, Yönetmen Ertem Eğilmez ve tabii ki yazar Rıfat Ilgaz’ı rahmetle anıyoruz. Müdür Kel Mahmut’u canlandıran Münir Özkul’a sağlıklı yaşlar diliyoruz…

Bugünkü yazımı göğsümüzü kabartan bir haberle bitirmek istiyorum.

Geçen ay Eskrim sporunda ilk defa Avrupa Şampiyonluğunu ülkemize getiren milli sporcumuz İbrahim Ahmed Acar, dün bir tarih daha yazarak, Bulgaristan’ya düzenlenen “Yıldızlar ve Gençler Dünya Eskrim Şampiyonası’nda ülkemize bu sporda ilk defa dünya şampiyonluğunu kazandırdı. 1 ay içinde biri Avrupa, diğeri de Dünya Şampiyonluğu olmak üzere iki altın madalya kazanan, birinci olarak kürsüye çıkan, bayrağımızı çektiren ve milli marşımızı çaldıran genç sporcumuz İbrahim Ahmed Acar’ı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

İyi Pazarlar 

2017/168

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir