KİTAP ÖNERİM – 19

KİTAP ÖNERİM – 19

Tam zamanı diye düşündüm ve size 2013 yılında okuduğum, ama sık sık göz attığım “Değişim” kitabını öneriyorum.

Yazarlar Mikael Krogerus ve Roman Tschappeler’in yazdığı, Philip Earnhart ve Dag Grodal’ın çizimleri ile çok keyifli bir hale gelen bu cep kitabında dünyanın nasıl şekillendiğini açıklayan elli model bulunmaktadır. Değişim hakkında yazılmış bu kitap, gündelik hayatımızdaki küçük ve önemsiz görülen değişimlerden, dünya tarihindeki büyük ve neredeyse anlaşılmaz olan değişimlere kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca çoğumuzun hissettiği statüko ile mücadele etmek zorunda olduğumuz duygusunu kavramlaştırmaktadır. Ancak bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, öncelikle onları anlamamız gerekmektedir.

Neden her geçen gün daha az zamanımız oluyor? Neden her şey böylesine karmaşık hale geldi? Dünyayı kim yönetiyor? İnsanlar neden sadakatsiz? Bu kitap karmaşık fikirleri kısa, öz bir şekilde ve herkesin anlayabileceği terimlerle sunma girişimidir.

Özetle, kendi dünyamızı açıklamak ve kendi dünyamızı değiştirmek; içinde yaşadığımız dünyayı açıklamak ve içinde yaşadığımız dünyayı değiştirmek için birbirinden etkili elli modelin tamamı kısa, net metinler ve infografiklerle anlatılmış.

Tercüme edilen kitaplar genellikle zor okunur ve bazen de anlatılmak isteneni tam olarak veremez veya kitabın ruhunu yansıtmaktan uzaktır. Oysa İngilizce’den dilimize çeviren İbrahim Şener, çok keyifli bir çeviri yapmış.

Gerçekten hap gibi bir cep kitabı ve her fırsatta bir göz atacağınıza inanıyorum. Bir ip ucu da eğitmen meslektaşlarıma ve sunum yapacak yöneticilere vermek isterim; sunumlarınızda veya konuşmalarınızda çok yararlanacağınıza eminim.

15.04.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir