SALI SOHBETİ – 60

AYNI SENİN GİBİ

Planlı saha ziyaretleri yaparak, distribütör ve bayilerimize uğruyor, hem bizdeki yeni kampanyaları veya ürünleri tanıtıyor, hem de pazar ve rakipler konusunda bilgi alıyordum. Her zaman olduğu gibi ziyaret ettiğimiz noktalarda ürünlerimizin tanzim ve teşhirini de kontrol ediyordum.

Pazarlamacıların sık sık saha ziyaretinde bulunması ve pazardaki gelişmeleri bizzat perakende noktalarından takip etmeleri gereklidir. Masa başında oturarak “Pazarlama” yapmak asla mümkün değildir. FMCG kategorisinde ağır rekabet vardır ve pazar savaşı perakendecilerdedir. Tüm gayretler ürünün tüketiciler tarafından fark edilmesi ve satın alınması içindir. Binlerce perakende nokta olduğunu düşünürsek, işin ne kadar zor olduğunu anlatmaya gerek bile yok.

Yine bir saha ziyaretinde, yanımda satış temsilcisi arkadaşımla birlikte, çok eskiden beri tanıdığım Beşiktaş semtindeki bir parfümeriye uğradık. Mağazanın sahibi Mehmet Bey’i uzun zamandır görmemiştim. Araya uzun zaman girince, doğal olarak önce hal ve hatır sordum, biraz sohbet ettik, sonra da iş konuşmaya başladık…

Sohbet ederken çaylar geldi ve konu değişen müşterilerden açıldı. Eski müşterilerin daha sadık olduğu, daha kibar olduğu ve bir semt parfümerisi olarak, eskiden müşterilerini yakından tanıdığını, fakat her şeyin olduğu gibi müşteri profilinin de değiştiğini anlattı.

Bu arada “Hakan’cım, geçen gün bir müşteri geldi, takım elbise giymiş, kravatlı, kelli felli birisi, aynı senin gibi biri; ama adam sonradan görme, hıyarın biri çıktı…” dedi.

Tabii, bunu söylerken, araya bir virgül koymadığı için, farklı bir anlam çıktı. Kendimi tutamadım, gülmeye başladım ve “Mehmet Abi, beni kimlere benzettin ya!?…” deyince, kırdığı potu anladı ve “Ya ben kıyafet olarak söyledim Hakan’cım…” diye düzeltti.

Bunun üzerine üçümüz de kahkahalarla gülmeye başladık ve çayları daha bir keyifli yudumladıktan sonra, kendisine şaka yollu “Eh, abicim bu lafın üzerine bize iyi bir sipariş geçmen lazım, yoksa seni affetmem…” dedim. Satış yapma fırsatını kaçırmamıştım.

Devamı haftaya salı günü…

07 Temmuz 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir